Kalendarz Świąt Niezwykłych

20 sierpnia 2020 r

Dzień Komara

Dzień Komara - aż trudno uwierzyć, że ktoś wymyślił święto takiego "potwora"! Święto zostało ustanowione na cześć doktora Ronalda Rossa, który odkrył, że samice komara przenoszą chorobę - malarię. 

Okazuje się jednak, że komary mają też zasługi dla medycyny. Kto jest ciekawy jakie, niech koniecznie obejrzy film z Centrum Nauki Kopernik.

Okiem biologa - komary

🌅 Przed nami kolejny swędzący, letni wieczór. Tymczasem Staszek zachwyca się 😍 pięknem komarów 🦟🦟🦟 i ich larw. Mało tego - z premedytacją pozwala im na sobie żerować. Tylko po to, aby pokazać Wam je z bliska 🔍 ! W tym filmie nie znajdziecie porad i informacji o repelentach. Poznacie za to komary takimi, jakie są i spojrzycie na nie okiem biologa.

Posted by Centrum Nauki Kopernik on Friday, July 31, 2020

19 sierpnia 2020 r

Światowy Dzień Fotografii

Dziś już prawie każdy może robić zdjęcia - wystarczy telefon. Jest to możliwe dzięki technice dagerotypii wynalezionej przez Louisa Daguerre'a i Josepha Niépce'a. Światowy Dzień Fotografii upamiętnia to wydarzenie z 1839 roku, które uważane jest za datę wynalezienia fotografii.

Przyznaję, że drugoklasistom robienie zdjęć wychodzi rewelacyjnie!

8 sierpnia 2020 r

Wielki Dzień Pszczół

O pszczołach już wspominałam nie raz, ale to bardzo miłe owady i wiele im zawdzięczamy, więc skoro dziś znów przypada ich święto, to zapraszam Was do zrobienia pszczół z papieru.

3 sierpnia 2020 r

Dzień Arbuza

Arbuzy należą do rodziny roślin dyniowatych. Te, które jemy pochodzą z Afryki i zostały "udomowione" już prawdopodobnie ponad 5000 lat temu! Staruszek z naszego przysmaku!

A tu zabawa dla tych, którzy nie lubią arbuzów jeść, ale za to lubią wycinać i kleić.

29 lipca 2020 r

Światowy Dzień Tygrysa

24 lipca 2020 r

Dzień Pszczółki Mai

23 lipca 2020 r

Dzień Włóczykija

To święto tych, którzy nie lubią długo siedzieć w jednym miejscu, kochają za to wędrówki i spacery. W tym dniu życzymy Wam wielu przygód!

20 lipca 2020 r

Międzynarodowy Dzień Szachów

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej. 

Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. Od V w.n.e ludzie stają do boju w pojedynkach szachowych. Uznaje się, że pierwotna wersja gry w szachy powstała w Indiach. Skąd trafiła do Persji, następnie spopularyzowała się wśród Arabów, a później w Europie. Stopniowo gra była dopracowywana. Wiele obecnych zasad wprowadzili Persowie między innymi szach i mat, gdzie w języku perskim “szach mat” oznacza “król jest otoczony”. Do Polski, szachy przywędrowały, prawdopodobnie, z Rosji bądź Czech. Już w średniowieczu były znane jako gra królewska, choć mieszczanie, a później i szlachcie też chętnie grali w szachy. Obecnie o nieustającej popularności szach w Polsce mogą świadczyć zwroty, pochodzące z gry a odnoszące się do codziennego życia, takie jak np. “trzymać kogoś w szachu”, „patowa sytuacja”, “wykonać roszadę na danym stanowisku” czy “być czyimś pionkiem w grze”. Na szczeblu światowym już w odrodzeniu odbywały się turnieje szachowe. Wyłaniano kolejnych mistrzów. Oficjalnie olimpiady szachowe odbywają się od 1924r. Istnieją przeróżne kategorie, między innymi, mistrzostwa świata kobiet, juniorów, studentów, niewidomych. Warto, wiedzieć, że szachy są oficjalną dyscypliną sportową. W XX niezwykle rozwinęła się popularność tej gry. W połowie wieku rozegrano pojedynek z komputerem. Jednak mistrzowie szachowi nadal byli lepsi od maszyn. W roku 1996 odbył się mecz pomiędzy komputerem, zaprojektowanym przez firmę IBM, a mistrzem świata Garrim Kasparowem. Kasparow zwyciężył. Ulepszono program i rok później, komputer okazał się silniejszym przeciwnikiem, co wywołało ogromne poruszenie w środowisku graczy. W 2003 roku odbył się “Mecz Człowieka przeciwko Maszynie o Szachowe Mistrzostwo Świata". Kasparow i komputer remisowali. Jako ciekawostkę można dodać, że w 2008 roku odbył się pierwszy kosmiczny pojedynek szachowy, pomiędzy zawodnikiem przebywającym w stacji kosmicznej, a jego kolegami na Ziemi. 

Kto z Was grał już w szachy?

Jeśli ktoś z Was chciałby jak mistrz zmierzyć się z komputerem - niech kliknie przycisk.

19 lipca 2020 r

Dzień Czerwonego Kapturka

Bajkę znają chyba wszyscy? Nic dziwnego, że doczekała się własnego święta. Zapraszamy do posłuchania i obejrzenia - co kto woli :)

15 lipca 2020 r

Bitwa pod Grunwaldem

Dokładnie dzisiaj czyli 15 lipca, z tym że w 1410 roku odbyła się największa w historii średniowiecznej Europy bitwa pod Grunwaldem. Z rycerzami siłami krzyżackiego pod dowództwem wiekliego mistrza Urlicha von Jungingena walczyli rycerze polscy i litewscy dowodzeni przez króla polskiego Władysława II Jagiełłę i wielkiego księcia litewskiego Witolda. Wygrały wojska polsko - litewskie.

Bitwę tę uwiecznił na swoim obrazie Jan Matejko. Oryginał można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie (i przy okazji odpowiedzieć na pytania z gry "Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś ty!"), ale jeśli ktoś nie może się na razie wybrać do muzeum niech ułoży układankę.

13 lipca 2020 r

Dzień Frytek

O samych frytkach wiadomo niewiele. Wymyślili je Belgowie, ale znane są chyba na całym świecie. Choć nie należą do zdrowych potraw, to mało kto przyzna się, że ich nie lubi.

W Belgii w miejscowości Brigia jest nawet frytkowe muzeum, w którym można poznać historię ziemniaka, zobaczyć najstarsze maszynki do krojenia frytek lub frytkowy automat.

Część ziemniaka, którą jemy nazywa się bulwa. Zobaczcie, jak ziemniak rośnie.

7 lipca 2020 r

884. urodziny miasta Łowicz

Miasto Łowicz świętuje dzisiaj, 7 lipca 2020 r. swoje 884 urodziny! Za umowny początek historii Łowicza uważa się pierwszą, zachowaną pisemną wzmiankę zawartą w bulli papieża Innocentego II, w której papież potwierdza prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich, nadanych kościołowi przez księcia z rodu Piastów.

Rodowód miasta musiał sięgać jeszcze wcześniej, skoro zostało ono wymienione w dokumencie wydanym 7 lipca 1136 r. w Pizie. Niemniej jednak, to właśnie ta data, powszechnie uznana jest za początek Łowicza. Łowicz w dokumencie określony jest nazwą „Loviche”.

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od osady łowców. 

Od 1995 r. Łowicz posiada unikalny w skali kraju herb miasta. Są w nim na błękitnym tle dwa białe pelikany zwrócone do siebie grzbietami ze złotymi dziobami skierowanymi ku piersiom i rozdzielone "drzewem życia". 

A kto jest ciekawy, skąd wzięły się pelikany w herbie Łowicza, niech przeczyta legendę.

To prastara historia o trzech słowiańskich braciach Czechu, Lechu i Rusie, którzy rozdzielili się podczas swej wędrówki. Na drzewie, przy którym usiadł zmęczony długą podróżą Lech, spoczął orzeł. Ofiarował on wyczerpanemu rycerzowi cztery strzały, które po wystrzeleniu w górę utkwiły w czterech różnych miejscach, według legendy w miejscach tych miały powstać metropolie.

Pierwsza utkwiła w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Warszawa, druga tam, gdzie wybudowano Kraków, a trzecia umiejscowiła na mapie Polski Gniezno. Natomiast czwarta zagubiła się. Nie jest to jednak koniec tej historii. Mianowicie kilka wieków później król Bolesław Chrobry zaczął odwiedzać okolice Bzury, gdyż rejony te słynęły z urodzajnych pól i obfitej zwierzyny łownej. Z czasem arcybiskupi stworzyli tam zamek, a za sprawą Józefa Skotnickiego wieś podniesiono do rangi miasta, nazwanego Łowiczem. Tu również nazwa miasteczka nie wzięła się z przypadku. Otóż pewien wieśniak wykopywał dąb w pobliżu miasteczka. Nagle rozpętała się straszna burza, podczas której piorun uderzył w dąb. Drzewo zaczęło się palić, a dym z niego ulatujący, utworzył kształt pelikana wskazującego dziobem tunel, na końcu którego wieśniak znalazł zaginioną strzałę z wyrytym napisem Loviche. Stąd wzięła się właśnie nazwa miasta Łowicz, a sam pelikan stał się jego godłem. 

4 lipca 2020 r

Dzień Hot Doga

Historia hot doga zaczęła się w Niemczech we Frankfurcie nad Menem, gdzie już w XV wieku wymyślono parówki.  Inna wersja głosi, że parówki wynalazł Johann Georghehner, rzeźnik z zawodu, który około 1600 roku wynalazł parówki zwane Dachshund, czyli jamnik, z którymi potem powędrował do Frankfurtu. Tak, czy tak - na pewno były to Niemcy.

W USA pierwszą budkę z parówkami w bułce otworzył niemiecki imigrant w 1871. Potrawa ta zdobyła popularność podczas światowej wystawy pod koniec XIX wieku. Choć jest też wersja wiążąca go z wystawą, która odbyła się na początku XX wieku. Podobno początkowo pewien Bawarczyk sprzedawał same parówki i pożyczał do nich klientom białe rękawiczki, ponieważ jednak rękawiczki do niego nie wracały, poprosił brata piekarza o upieczenie bułek.

Legenda, według której powstała nazwa hot dog (gorący pies) głosi, że w kwietniu 1901 roku pewien Amerykanin (właściciel budek z parówkami w bułkach) polecił wszystkim swoim pracownikom sprzedawać parówki, wprost z garów z gorącą wodą, w bułce, krzycząc: "Rozgrzane do czerwoności! Kupujcie jamniki póki są gorące!". Następnie rysownik Tad Dorgan nie mając pomysłu na rysunek, przypomniał sobie o tychże budkach. Narysował jedną, ale nie będąc pewnym jak się pisze „dachshund” napisał po prostu „Hot Dog”. Ta historia nie znalazła potwierdzenia, gdyż, pomimo olbrzymiej liczby prac i jego popularności, nie udało się znaleźć jakiejkolwiek kopii tego obrazka.

Kolejna wersja mówi o tym, że nazwa wywodzi się z dowcipów o Niemcach, którzy nie tylko nazywali swoje kiełbaski mały pies lub dachshund, ale także sprowadzili z Niemiec psy zwane, ze względu na swój wygląd, dachshundami, w Polsce nazywane jamnikami.

W Polsce hot-dogi zaczęły być popularne dopiero jakieś 40 lat temu. Wcześniej w bułki zamiast parówek wkładano pieczarki smażone z cebulą.

Dziś każdy powinien zjeść hot-doga - smacznego!

1 lipca 2020 r

Dzień Psa

Każdy z nas pewnie kocha te urocze zwierzaki, psy oraz szczeniaki naprawdę mogą podbić nasze serca. Jednak większość z was pewnie nie wie o niektórych ważnych i ciekawych rzeczach, które mogą wam się przydać w obecności psów.

Zasada 1

 

Psów nie można głaskać gdzie tylko dusza zapragnie, pod spodem znajdują się zdjęcia, na czerwono zaznaczone są miejsca, gdzie nie wolno głaskać psów, a na niebiesko są namalowane ich ulubione miejsca do głaskania. Pamiętajcie! NIGDY NIE GŁASZCZCIE PSA OD GÓRY!

Zasad 3

Psa też nie wolno głaskać gdy odpoczywa, a już na pewno nie gdy śpi.

Zasada 4

Gdy pies jest niegrzeczny nie krzyczcie na niego, bo on kompletnie nie rozumie waszych słów, również nie należy bić psa gdy coś zrobi źle np. wejdzie do pokoju gdzie nie może wchodzić, a gdy go uderzycie to dacie mu więcej energii i nie będzie chciał wyjść z pokoju.

Zasada 5

Gdy wychodzicie z psem na spacer dajcie mu obwąchać różne rzeczy, ale nie pozwalajcie mu ich jeść, pamiętajcie że jak wasz piesek chodzi na smyczy, to smycz na której go trzymacie musi być luźna, a nie napięta.

Zasada 6

Jak chcecie pieska czegoś nauczyć, nagradzajcie go gdy to zrobi – to bardzo pomoże w nauce, jak go czegoś uczycie nie powtarzajcie wielokrotnie komend.

Zasada 7

Psy nie przepadają za jazdą samochodem, trzeba je do tego przyzwyczajać, gdy wieziecie psa samochodem nie używajcie perfum, nie róbcie mocnych skrętów, nie puszczajcie głośnej muzyki, tak samo gdy nie jesteście w aucie.

UWAGA! Pies nie lubi zapachu alkoholu!  

Ciekawostki o psach przygotowała dla Was Nina.

Dla wszystkich miłośników psów krzyżówka od Jasia.

A dla miłośników puzzli - układanka.

30 czerwca 2020 r

Dzień Motyla Kapustnika

Bielinek kapustnik to jeden z najpopularniejszych polskich motyli.  NIestety przez rolników uważany jest za szkodnika, gdyż jego gąsienice atakują rośliny kapustne. 

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi od 49–63 mm. U obu płci szkrzydła są bardzo podobne: białe z niewielkimi czarnymi plamkami. 

Ciało gąsienic jest niebieskawo-zielone, czarno plamkowane i opatrzone żółtą pręgą w części grzbietowej. 

29 czerwca 2020 r

Dzień Ratownika WOPR

WOPR to inaczej Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - jego ratownicy niosą pomoc tym, którym przydarzy się jakieś nieszczęście nad wodą. Z okazji ich święta życzymy im, by mieli jak najmniej pracy! A dla Was film z przypomnieniem zasad bezpieczeństwa nad wodą - na pewno się przyda na wakacje.

Dzień Rybaka

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Wędkarza. Dziś jest Dzień Rybaka - z tej okazji zapraszamy Was na bajkę.

25 czerwca 2020 r

Światowy Dzień Smerfa

Dziś właśnie przypadają urodziny Peyo - czyli autora smerfów. Smerfy narodziły się w Belgii, pierwszy raz zadebiutowały w dziewiątej części książki o przygodach Johana i Peewit. Johan, to królewski paź, broniący słabszych, natomiast jego przyjaciel Peewit, to karzeł, który lubi się przechwalać i jeździ na kozie Biquette. Pierwszy raz spotkali smerfy, szukając magicznego fletu. Fani komiksów szybko, pokochali te małe, niebieskie stworki i ich śmieszny “smerfny” język. Wkrótce to one stały się głównymi bohaterami komiksów Peyo. Powstało już ponad 30 części przygód Smerfów. Od 1992 roku, po śmierci Peyo, rysownicy z różnych krajów kontynuują jego dzieło. Oprócz komiksów powstały również animowane bajki o Smerfach, film pełnometrażowy, film w wersji 3D. 

23 czerwca 2020 r

Dzień Taty

Dzień Wędkarza

Odczytywanie danych z tabeli. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100.

22 czerwca 2020 r

Światowy Dzień Garbusa

Kultowy Volkswagen „Garbus” był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła tego charakterystycznego auta. Jednak jeśli ktoś z Was nie wie, jak wygląda taki samochód niech ułoży układankę.

A tych, którzy są zainteresowani historią "Garbusa" zapraszamy na film.

21 czerwca 2020 r

Dzień Deskorolki

Deskorolki wymyślili w latach 50-tych  znudzeni amerykańscy surferzy. Kiedy podczas bezwietrznej pogody nie mogli się ścigać na falach, do kawałka deski dokręcili kółka od wrotek. Pierwsze deskorolki nie posiadały trucków, więc nie można było na nich skręcać. Jazda na deskorolce była jednak na tyle niebezpieczna, że sport ten nie przyjął się szeroko, a wręcz zamarł.

W latach 70-tych po wynalezieniu kół stworzonych z poliuretanu deskorolka zaczęła się odradzać. W tych latach swoje narodziny miał jeden z podstawowych dziś tricków - ollie (podskok), który został zaprezentowany po raz pierwszy w 1978 roku przez Alana Gelfanda. To od jego ksywki wzięła się nazwa tej ewolucji. Od tego momentu nic już nie było takie samo jak wcześniej. Ollie dało nowe możliwości i na skateparkach jazda stała się jeszcze bardziej efektowna. Popularność oraz show jakie dawali deskorolkowcy sprawiło, że zaczęli pojawiać się oni często u boku gwiazd rocka.

Dziś sport ten znany jest na całym świecie. Organizowane są zawody i mistrzostwa w jeździe na desce. Skaterzy wykonują na deskorolkach prawdziwe akrobacje.

Zobaczcie, jakie ewolucje i triki na desce potrafi zrobić najsłynniejszy na świecie skater - Tony Hawk. Sami tego jednak nie próbujcie... nawet mistrz nieźle się poobijał zanim nauczył się tak jeździć.

Światowy Dzień Żyrafy

Miłośników żyraf mamy wśród naszych czytelników kilku, więc ten dzień jest specjalnie dla nich. Uważamy, że nie przypadkowo został on ustanowiony w najdłuższy dzień roku - tylko spójrzcie na szyję żyrafy!

19 czerwca 2020 r

Dzień Kota Garfielda

Komiks z rudym kotem zadebiutował 19 czerwca 1978 roku (oczywiście w USA), tak więc dziś Garfield kończy 42 lata. 

Garfield narodził się we włoskiej restauracji i to pewnie tłumaczy jego wielką miłość do lazanii. Pochłaniał tyle jedzenia, że właściciel nie mógł karmić go i klientów. Musiał więc wybrać pomiędzy zatrzymaniem zwierzaka i bankructwem restauracji lub sprzedaniem kota. I tak Garf trafił do sklepu ze zwierzętami, skąd na szczęście wyciągnął go Jon. W ten sposób zaczyna się opowieść, która ma obecnie fanów na całym świecie. 

Kto z Was jeszcze nie poznał złośliwego, leniwego i zawsze głodnego kocura?

14 czerwca 2020 r

Światowy Dzień Krwiodawstwa

Najcenniejsze lekarstwo na świecie - krew. Nie można jej wyprodukować. Można ją tylko oddać i w ten sposób uratować komuś życie. Dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia. Wam jeszcze trochę do dorosłości brakuje, ale już dziś warto się dowiedzieć na czym polega oddawanie krwi i kim jest honorowy krwiodawca.

10 czerwca 2020 r

Międzynarodowy Dzień Elektryka

Prąd to trudny temat. Zajęli się nim Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik - posłuchajcie.

A skoro dziś elektryczny dzień - koniecznie pamiętajcie - zawsze jak wychodzicie z pokoju (albo innego pomieszczenia) - gaście światło!

9 czerwca 2020 r

Dzień Przyjaciela

Z okazji tego dnia proponujemy Wam przygotowanie niespodzianek dla swoich przyjaciół. To mogą być rysunki, laurki, wierszyki, zagadki... przysyłajcie je do Alicji na czacie (tam można dołączyć również zdjęcia) lub do wychowawców. Można przygotować jedną niespodziankę lub kilka. Pamiętajcie tylko, żeby nie umieszczać na obrazkach nazwisk. W razie wątpliwości pytajcie Alicję na czacie :)

Przygotowane przez Was niespodzianki umieścimy na stronie. Śledźcie dziś kalendarz - może ktoś przygotuje niespodziankę dla Was?

Zagadka od Antosia dla Kamila:

Lubisz chodzić na mecze tego klubu, a jego maskotką jest Miś Kazik.

Zagadka od Antosia dla Ignasia:

Jest sportowcem, którego bardzo lubisz i zdobył Puchar 4 Skoczni i ma długie włosy.

8 czerwca 2020 r

Światowy Dzień Oceanów

A może ktoś z Was pokusi się dziś o rybny obiadek?

7 czerwca 2020 r

Dzień Chemika

Z okazji święta chemika warto się dowiedzieć, czym w ogóle jest chemia?

Nasi dobrzy znajomi Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik też zapuścili się w krainę chemii. Razem z nimi poznacie najsławniejszą polską chemiczkę - Marię Skłodowską - Curie.

4 czerwca 2020 r

Dzień Drukarza

W Polsce ten dzień jest obchodzony od 1945 roku, został ustanowiony zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej.

Czym zajmuje się drukarz? Drukowaniem książek, czasopism, ulotek... Początki druku sięgają Bablionu i starożytności, ale największy przełom w tej dziedzinie nastąpił w momencie kiedy Jan Gutenberg w XV wieku wynalazł prasę drukarską. Za pomocą tej maszyny i ruchomych czcionek wydrukował pierwsze egzemplarze biblii. 

Dziś drukujemy zupełnie inaczej, używamy drukarek, komputerów i innych elektornicznych sprzętów, ale gdyby nie Gutenberg nie doszło by do tego.

Drukarska zabawa na dziś: 

Spróbujcie zrobić drukarski obrazek. Bierzemy kartkę, ciemną farbę i różne przedmioty, które łatwo umyć lub których nie będzie Wam szkoda, jak się pobrudzą (nakrętki, korki, klocki lego, zmywak do naczyń, sznurki...). Malujemy je farbą i odbijamy na kartce tworząc jakąś kompozycję. Gotową pracę fotografujemy :)

3 czerwca 2020 r

Światowy Dzień Roweru

Posłuchajcie też od historii roweru - nikt tak ciekawie nie opowiada, jak nasi przyjaciele lew i królik.

1 czerwca 2020

Dzień Dziecka

Dzień Mleka

Z okazji tego dania upiekłyśmy z ciocią Adelą pyszne mleczne ciasteczka - polecamy! Przepis mamy od Zuzi i Tymka :)

Składniki na około 30 ciasteczek:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki mleka w proszku
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 150 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 2 duże jajka
  • 125 g białej czekolady, posiekanej (choć ja daje 1 tabliczkę-czyli 100g)

Masło i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć na jasną, puszystą masę.

Jajka roztrzepać lekko w miseczce, powoli dodawać do masy maślanej, cały czas miksując (zbyt szybkie dodanie spowoduje zwarzenie się masy). Wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem, mleko w proszku, ekstrakt, zmiksować. Na końcu wrzucić kawałki czekolady, wymieszać.

Z ciasta robić kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego, układać na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, w odległościach od siebie. Lekko spłaszczyć.

Piec w temperaturze 190ºC przez 10 minut do lekko rumianego koloru. Studzić na kratce. 

Trzeba uważać by nie piekły się za długo bo robią się całe twarde (choć smaku to nie psuje, ale lepsze są twarde z wierzchu a miękkie w środku). 

Można zrobić również bez czekolady i też wychodzą dobre, pewnie z czekoladą normalną też by wyszły dobre :)

31 maja 2020

Dzień Bociana Białego

Bocian dla Polaków jest szczególnym ptakiem. Stanowi nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, ma swoje zaszczytne miejsce także w naszej kulturze. Dawniej za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci. 
Bocian nie bez powodu jest jednym z symboli Polski. Jesteśmy europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że gniazduje u nas około 50 000 par bocianów, więc co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest naszym rodakiem.

Bociany przylatują do nas na wiosnę i odlatują jesienią. Najpierw przylatują samce by rozpoznać teren, a dopiero później po kilku dniach samice. Bocian składa gniazdo najczęściej wokół osad ludzkich. Wykorzystuje w tym celu dachy domów, kominy, wieże kościelne, korony wysokich drzew czy słupy telefoniczne. Bociany wiją swoje gniazdo wysoko, ponieważ ze względu na wysmukłą sylwetkę trudno im budować się na niższych terenach. Jeśli w danym miejscu jest wystarczająco pokarmu, boćki wracają w nie wiele lat z rzędu.

W Polsce bociany są pod ścisłą ochroną, a dzień bociana obchodzony jest od 17 lat.

Podobno, jeśli komuś przyśni się bocian, to zapowiedź szczęśliwych dni. Mówi się też, że jeżeli pierwszego bociana w roku zobaczymy w gnieździe, to ten rok spędzimy w domu, a jeśli pierwszy zobaczony przez nas bocian będzie leciał, to rok będzie pełen podróży.

Tymczasem mamy dla Was zupełnie nietypową historię pewnego bociana, którą napisała Nina z Tymonem.

Filip i Leopold też sporo wiedzą o bocianach - sprawdźcie!

30 maja 2020

Światowy Dzień Soku

Taki dzień jak dziś trzeba uczcić szklanką soku. A może ktoś razem z mamą, ciocią lub z babcią spróbuje zrobić własny sok - domowej produkcji?

28 maja 2020

Światowy Dzień Hamburgera

Hamburgery pochodzą z Niemiec z Hamburga, a nie jak się wszystkim wydaje z USA. Obecnie potrawa ta jest bardzo popularna na całym świecie. Wg danych serwisu foodpanda burgery najchętniej zamawiają mieszkańcy Bangladeszu, Węgier i Indonezji. W Polsce od niedawna możemy również zauważyć zwiększone zainteresowanie burgerami i coraz częściej powstają restauracje serwujące specjały kuchni amerykańskiej. Hamburgery są 3 razy częściej zamawiane przez mężczyzn niż kobiety, największą popularnością cieszy się cheeseburger. Największy burger w historii powstał w 1982 roku. Gigant ten ważył ponad 1600 kilogramów i skosztowało go około 10 000 osób. W miejscowości Seymour w stanie Wisconsin w USA, możemy zwiedzić poświęcone burgerom muzeum, Hamburger Hall of Fame.

Ciekawostki przygotował Tymek z 8d

Możesz też pobawić się w restauratora.

26 maja 2020

Dzień Mamy

Dzień Samolotów z Papieru

25 maja 2020

Dzień Królewny

A czy dzisiaj są jeszcze prawdziwe królewny? Na to pytanie z przyjemnością odpowiedzą Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik.

24 maja 2020

Europejski Dzień Parków Narodowych

Pierwszy park narodowy powstał w Europie 24 maja 1909 roku w Sarek w Szwecji i stąd data tego święta. Na naszym kontynencie jest ponad 250 parków narodowych, dla porównania warto wspomnieć, że w Australii jest ich 2 razy więcej, bo ponad 500. W Polsce mamy 24 parki narodowe. Dowiecie się o nich więcej, jeśli obejrzycie film i zagracie w gry.

Posłuchajcie też, co wiedzą o parkach narodowych (nie tylko w Polsce) Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik

Dzień Ślimaka

23 maja 2020

Światowy Dzień Żółwia

  • Są trzy rodzaje żółwi: wodne, lądowe i wodno-lądowe.           

Żółwie lądowe, to takie żółwie, które nie wchodzą do wody, żółwie wodne pływają w wodzie  i wychodzą z niej tylko by znieść jajka (te żółwie to też żółwie morskie), żółwie wodno-lądowe lubią pływać (i pływają bardzo dobrze) ale potrzebują się wygrzewać.

  • Jest 356 gatunków żółwi; były jeszcze 122 gatunki, które żyły 1500 p.n.e.
  • Występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy.
  • W Polsce na wolności żyje jeden gatunek żółwia: żółw błotny.
  • Żółwi wodnych nie wolno trzymać w domu, bo sami przyznacie, że trudno utrzymać delfina (to znaczy, że to ten sam problem co z delfinem).
  • Dwa pozostałe rodzaje żółwi można hodować w domu.
  • Pandemia pomogła żółwiom morskim, bo ludzie nie depczą ich jaj.
  • Pewien  gatunek Pseudomura umbrina (nazwa łacińska) żółwia jest na skraju wyginięcia, jest go około 30 sztuk na całym świecie!
  • Żółwie wodno-lądowe jedzą zarówno małe zwierzęta wodne, jak i liście, wodne które nie są od nich większe.
  • Żółwie lądowe jedzą sałatę i inne warzywa, żółwie wodne jedzą drobne zwierzęta wodne.

Ciekawostki o żółwiach przygotowała: Łucja M.

A jeśli ktoś z Was chciałby poznać żółwia Twardowskiego z opowiadań Ewy Szelburg - Zarembiny, to zapraszamy na bajkę. W Polsce żyją żółwie błotne i są pod ścisłą ochroną.

Posłuchajcie też Filipa i Leopolda - oni zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia. Tym razem na temat oczywiście żółwi.

22 maja 2020

Dzień Praw Zwierząt

W 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Na pamiątkę tego wydarzenia dzisiaj obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

Z okazji dzisiejszego dnia zapraszam do zabawy w psie memory - przygotowane przez Jasia K.

Zachęcam Was do przesyłania zdjęć zwierzaków, jakie mieszkają w Waszych domach - im na pewno niczego nie brakuje :)

20 maja 2020

Europejski Dzień Morza

Także Filip i Leopold mają coś do powiedzenia na temat morskiego życia.

Światowy Dzień Pszczół

18 maja 2020

Światowy Dzień Pieczenia

To chyba dzień, który ktoś wymyślił specjalnie z myślą o kwatantannie! Jakież to miłe urozmaicenie popołudnia zjeść sobie pyszne własnoręcznie upieczone ciasto!

Razem z ciocią Adelą upiekłyśmy ciasto migdałowe - pycha!

Trochę podobnie się je robi jak babeczki. 

Co jest potrzebne?

- 2 jajka

- pół szklanki cukru

- cukier waniliowy (ale niekoniecznie)

- 10 łyżek oleju

- 10 łyżek mleka

- paczka zmielonych migdałów (mogą też być dowolne orzechy)

- ok. szklanki mąki

- czubata łyżeczka proszku do pieczenia

Najpierw ubijamy jajka z cukrem. Dodajemy mleko, olej, proszek do pieczenia. Potem dodajemy zmielone migdały, a na koniec mąkę. Wlewamy do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą foremki i pieczemy w temperaturze 180 C przez ok. 30-35 minut. Mniam!

Nie tylko my pieczemy. Zobaczcie, jakie brownie upiekła Wiktoria!

15 maja 2020

Święto Polskiej Niezapominajki

Niezapominajka to po angielsku "Froget-me -not".
Dzień Niezapominajki obchodzony jest  w Polsce od kilkunastu lat 15 maja. Pomysłodawcą święta jest redaktor radiowej jedynki prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. Święto  ma służyć podkreśleniu relacji z drugim człowiekiem, przypomina o dbaniu o nasze środowisko oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Jest to mały kwiatek. Nie zawsze bywa niebieski, czasem jest biały a czasem różowy. Rośnie na wilgotnych, błotnych łąkach. Sporządza się z nich nalewki na kaszel, zapalenie oskrzeli, gardła i krtani. Można robić z nich okłady na zmęczone oczy.
Taki niepozorny kwiatuszek, a tyle ma znaczeń i przeznaczeń.

Przygotowała: Tosia z 6b

Dla wszystkich chętnych do zrobienia niezapominajkowy przypominacz.

Urodziny Myszki Miki

Pierwszy raz w filmie Myszka Miki pojawiła się właśnie 15 maja i było to w 1928 roku, czyli 92 lata temu. Staruszek już z tej myszki...

Głosu udzielił mu sam Walt Disney, który trzy lata później dostał za stworzenie tej postaci Oskara. Imię mysz zawdzięcza żonie Walta Disney'a. 

W czasie II Wojny Światowej Studio Disney'a wysyłało swoje oryginalne rysunki żołnierzom walczącym z nazistami. Powstały też wtedy specjalne grafiki dla Polaków walczących razem z aliantami. 

Patronalny Dzień Rolników

14 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Farmaceuta inaczej Aptekarz to osoba, której praca jest niezwykle ważna i związana z długoletnią tradycją. To właśnie te osoby zajmują się produkcją leków. Wiadomo, jak wielka to odpowiedzialność.

Z samym świętem, a konkretnie jego datą można się nieco pogubić.

Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest w dniu 25 września od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Z kolei dzień później, bo 26 września, w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza. W naszym kraju zwyczajowo obchodzi się ten ostatni. Jednakże od kilku lat farmaceuci składają sobie życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty właśnie dzisiaj.

Dla ciekawych film o tym, jak powstają leki.

Co o lekach powinien wiedzieć każdy?

13 maja 2020

Urodziny kangurzycy Alicji

Book titled 'Rymowanki Alicji'Read this book made on StoryJumper

Z okazji moich urodzin zapraszam Was do gier i zabaw ze mną i z moimi przyjaciółmi.

9 maja 2020

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Pamiętacie jeszcze, jak chodziliśmy do szkoły? A pamiętacie lekcję o ptakach, którą prowadziły dla 2a i 2b  dziewczynki z klasy 5a? Rysowaliśmy wtedy kuliki i inne wędrowne ptaki, a nasze rysunki trafiły do Francji.

Dziś dzień ochrony ptaków wędrownych, warto sobie przypomnieć akcję "Łączą nas ptaki" wchodząc na stronę. Może ktoś z Was znajdzie tam swój rysunek?

Na układance nie kto inny, tylko właśnie kulik wielki.

8 maja 2020

Światowy Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

Z bibliotek korzystamy wszyscy - zwłaszcza w szkole. Nie wszędzie na świecie dzieci mają tak łatwy dostęp do książek, jak my.

Zobaczcie film o nauczycielu-bibliotekarzu z małej miejscowości w Kolumbii, który od wielu lat prowadzi mobilną osiołkową bibliotekę "Biblioburro" dostarczając, za pomocą dwóch osłów, książki do dzieci ze środowisk wiejskich.

7 maja 2020

Światowy Dzień Hasła

W dzisiejszych czasach z haseł korzystają prawie wszyscy. Zwłaszcza internetowych i zwłaszcza teraz, kiedy wirus wymógł na nas częstsze korzystanie z internetu. Z tej okazji mam dla Was zagadkę do rozszyfrowania. Odgadnijcie, kto z nas i w którym miejscu powinien stanąć, aby otworzyła się kłódka.

6 maja 2020

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Międzynarodowy Dzień bez Diety

5 maja 2020

Światowy Dzień Higieny Rąk

A dlaczego mydło myje ręce? Kto jest ciekawy, niech obejrzy film - zapraszamy:)

4 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Strażaka

O różnych zawodach (także strażaka) wypowiedzą się na łamach naszej strony również Filip i Leopold.

3 maja 2020

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie.  Zawiera podstawowy spis najważniejszych praw obywateli danego państwa. Z nim muszą być zgodne wszystkie inne dokumenty. Ta uchwalona 3-go maja 1971 roku była drugą konstytucją na świecie (pierwszą uchwalono w USA) i pierwszą w Europie.

Pień "Witaj majowa jutrzenko" może Wam się wydać staroświecka... i słusznie! Powstała prawie 200 lat temu w czasie powstania listopadowego. Jej słowa napisał Rajnold Suchodolski, który był uczestnikiem tego powstania. Melodia wzorowana jest na mazurku i specjalnie to piszę, żebyście przypomnieli sobie, że słowo "mazurek" ma wiele znaczeń, a jedno z nich to właśnie rodzaj muzyki.

2 maja 2020

Święto Flagi Państwowej

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 

Dziś będzie filmowo. Najpierw film dla ciekawych - dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona? Następny film jest dla tych, którzy lubią muzykę - zapraszamy do posłuchania patriotycznej piosenki. Ostatni to zabawa plastyczna - instrukcja jak zrobić w domu biało-czerwoną kokardę.

Jak zrobić kokardę narodową? | Instruktaż

Dołącz do #AkcjaKokarda!🇵🇱 Wykonaj własnoręcznie kokardę narodową i pokaż ją światu, publikując w swoich mediach społecznościowych lub przesyłając do nas. Jak ją zrobić? Pokazujemy krok po kroku🎀! Więcej naszych propozycji na biało-czerwone świętowanie majówki znajdziecie na Majówka z #BarwamiWspólnymi!

Posted by Barwy Wspólne on Thursday, April 30, 2020

A na pytanie: po co nam jest flaga?, odpowiedzą też lew i królik.

1 maja 2020

Święto Pracy

30 kwietnia 2020

Ogólnopolski Dzień Koni

Złóżmy więc tym pięknym zwierzętom życzenia:

Wszystkiego Najlepszego,

dużo sianka,

wypoczynku na łączce i …

końskiego zdrowia !!!

Konie to wyjątkowe zwierzęta – kiedyś służyły ludziom w rolnictwie, jako zaprzęg do transportu, służyły w wojsku i przemyśle.

Dzisiaj jako towarzysze i przyjaciele służą do kochania, rekreacji , uprawiania sportu: ścigają się na wyścigach, skaczą , uprawiają ze swymi jeźdźcami ujeżdżenie ,woltyżerkę, grają w filmach :) - nie tylko westernowych, pomagają w pracy na trudnym terenie m.in. w policji konnej.  Pomagają w rehabilitacji ruchowej na zajęciach hipoterapii, ale i również w medycynie nowoczesnej w neurologii, ortopedii i psychiatrii dzieci młodzieży i starszych.

 

KOŃ  KUCYK   ŹREBAK  KLACZ  

WAŁACH KOBYŁA   OGIER  

ZIMNOKRWISTE GORĄCOKRWISTE

KUCE SZLACHETNE DZIKIE

 

Wszystkie piękne i charakterne w każdej postaci – zarówno jak stępują, kłusują, galopują czy pędzą cwałem.

Niektóre śmieszne i zabawne – że normalnie „koń by się uśmiał” :)

Ciekawostki z życia konia:

  • koniom stale rosną zęby ( cały czas)  ale i też na szczęście ścierają je sobie rozcierając pokarm,
  • koń potrafi chodzić i biegać już kilka godzin po urodzeniu,
  • najstarszy koń OLD BILLY żył 62 lata!
  • oczy konia umiejscowione są po boku – dzięki temu koń widzi pod kątem 300 stopni,
  • konie potrafią spać na stojąco,
  • Araby to najstarsza rasa koni – pojawiły się ponad 4500 lat temu!
  • największy w historii koń typu SHIRE (XIX w) , miał 230 cm (w kłębie) i ważył 1,5 tony!!!
  • najmniejszy kucyk ( dorosły) miał 35,5 cm i ważył 2,7 kg!!!
  • podczas galopu – koń ma moc 15 koni mechanicznych i potrafi osiągnąć prędkość ponad 50 km na godzinę,
  • koń nie umie wymiotować, ze względu na specyficzne ułożenie żołądka.

A czy wiecie,  że istnieje powiedzenie (w slangu bukmacherskim- głównie)  - „DZIEŃ KONIA” ?

Oznacza to sytuacje , w której niespodziewanie wszystko układa się po Twojej myśli lub niespodziewanie wygrywa się – osiąga sukces !

Dlatego każdemu życzę Dnia Konia jak najczęściej

Zakochana po uszy w Koniach – Wiktoria

KOŃSKIE ZDROWIE

Raz podobno koło Błonia,

tak powiedział koń do konia:

- Stary koniu, niech się dowiem,

czy masz jeszcze końskie zdrowie?

Możesz przyznać się w tym gronie,

znamy się jak łyse konie

i nie zdarzy się na błoniach,

by koń konia zrobił w konia.

- Jestem zdrów jak koń, mój koniu! - 

rzekł pytany i się skłonił,

zapewniając w krótkich słowach:

- Mogę wciąż, jak koń harować!

Konia z rzędem temu daję,

kto ode mnie wcześniej wstaje

i zapewniam cię na stronie, 

że kraść ze mną możesz konie!

Marcin Brykczyński

I jeszcze kilka słów na temat koni od Filipa i Leopolda.

27 kwietnia 2020

Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

Pierwsze zapiski historyczne o leczeniu zwierząt pochodzą z roku 3000 p.n.e. (to znaczy 5000 lat temu!) z Mezopotamii i dotyczą pierwszego w historii lekarza weterynarii o imieniu Urlugaledinna. W starożytnej Grecji o leczeniu zwierząt wspominali Hipokrates, Arystoteles i Alkmeon z Krotonu. To było około 2500 lat temu.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach i było to około 2200 lat temu.

Pierwszą uczelnią weterynaryjną była Wyższa Szkoła Weterynarii w Lyonie we Francji, założona około 260 lat temu w 1762 roku. Zaraz potem powstały następne uczelnie w Szwecji, w  Niemczech, w Danii i Austrii.

W Polsce pierwszą książką o leczeniu zwierząt była "Sprawa a lekarstwa końskie" królewskiego kowala Conrada. Została wydana w 1532 - w tym samym czasie Mikołaj Kopernik "wstrzymywał Słońce i ruszał Ziemię".

Pierwsza Katedra Weterynarii w Polsce powstała w 1804 roku w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

A dzieciom najbardziej znany jest pewien weterynarz z Puddleby w Anglii.

Światowy Dzień Tapira

26 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

Został ustanowiony w 2008 roku przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych. Jest obchodzony w ostatnią niedzielę kwietnia, więc w tym roku przypada właśnie dzisiaj. Świętują go z psami poszukiwawczo - ratowniczymi. Psy poszukiwawczo - ratownicze, to psy o rożnych specjalnościach. Jedne szukają zaginionych w lawinach, inne w terenie, czy gruzowiskach. Są i takie, których miejscem pracy jest woda. W Polsce w służbach mundurowych pracuje 2000 psów.

25 kwietnia 2020

Światowy Dzień Pingwina

Pingwiny przede wszystkim kojarzą się nam z Antarktydą. I nic dziwnego - "Zaczarowaną zagrodę" zna każdy drugoklasista. Dziś Światowy Dzień Pingwina - warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Mamy dwóch ciekawskich przyjaciół, którzy chętnie opowiedzą Wam więcej o tych pięknych ptakach.

 

24 kwietnia 2020

Europejski Dzień Śniadania

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Daje nam siłę i energię na cały dzień. Czekamy na zdjęcia Waszych śniadań  - smacznego!

23 kwietnia 2020

Dzień Języka Angielskiego

Skoro dziś króluje język angielski to na film zaprasza Was miś Paddington.

22 kwietnia 2020

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi obchodzony na świecie jest od 1970 roku, a w Polsce od 1990 r. W tej chwili w obchodach bierze udział ponad 190 państw. Jest to największe znane święto ekologiczne i ma na celu zwrócić naszą uwagę na potrzebę ochrony środowiska.  Zobaczcie, jak z problemem śmieci poradziła sobie pewna rodzina Treflików.

A co na temat ochrony przyrody powiedzą Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik?

21 kwietnia 2020

Parilia - urodziny Rzymu

A skoro urodziny włoskiego miasta zapraszamy na włoską piosenkę o najbardziej chyba przez wszystkich lubianym włoskim jedzeniu.

20 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Na obrazku obok widzicie pierwszą polską gazetę. Kto potrafi znaleźć, w którym roku została wydana? A kto potrafi policzyć, ile lat temu to było?

Pierwsze gazety zaczęły być wydawane w XVII wieku i w Polsce i na świecie.

Mówi się, że słowo gazeta pochodzi od włoskiego "gazzetta". Była to drobna moneta, którą w Wenecji płacono wtedy za prasę.

Inna teoria głosi, że to od słowa "gazza" oznaczającego srokę. Podobiznę tego ptaka umieszczano we włoskich gazetach jako symbol plotkarstwa i gadatliwości. Ciekawe co na to moje zaprzyjaźnione sroki zza okna?

Warto też posłuchać naszych przyjaciół: lwa i królika - mają sporo do powiedzenia na temat tego, jak prowadzić gazetę.

18 kwietnia 2020

Światowy Dzień Cyrku

15 kwietnia 2020

Światowy Dzień Sztuki

O sztuce mówić i pisać można bardzo dużo... Sztuką jest malowanie, rysowanie, śpiewanie, tańczenie, granie... są sztuki teatralne... sztuką jest też kino... posłuchajcie o czymś, co na pierwszy rzut oka w ogóle ze sztuką się nie kojarzy. A jednak!

A wiecie dlaczego akurat ten dzień został ustanowiony Światowym Dniem Sztuki? Dziś przypadają urodziny Leonarda da Vinci.

14 kwietnia 2020

Dzień Patrzenia się w Niebo

Dyzio Marzyciel

Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
"Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu...
A te różowe -
Że to nie lody malinowe...
A te złociste, pierzaste -
Że to nie stosy ciastek...
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego...
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł... i jadł... i jadł..."

Julian Tuwim

Święto Chrztu Polski

To chyba najmłodsze z opisywanych świąt, bo ustanowione w zeszłym roku... ale za to wydarzenie, które upamiętnia, to najstarsze wydarzenie z historii Polski - początek polskiego państwa czyli chrzest Polski w 966 roku.

13 kwietnia 2020

Dzień Scrabble

Gra w Scrabble została wynaleziona w 1931 roku przez architekta  z USA Alfreda Buttsa. Jednak po 15 latach zaczęto grę sprzedawać i to dopiero wtedy, gdy Alfred Butts założył właśnie po to firmę. Wcześniej, kiedy próbował zinteresować swoją grą słynne amerykańskie wytwórnie gier planszowych, wszystkie ją odrzucały jako zbyt nudną! Najpierw była produkowana w garażu wspólnika pana Buttsa.

Dwa lata później prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza i stał się bardzo bogatym człowiekiem.

W wielu krajach, w tym w Polsce, organizowane są mistrzostwa w grze Scrabbe, są także rozgrywki międzynarodowe.

Dziś, skoro jest święto tej właśnie gry, kto ma ją w domu - gra :)

12 kwietnia 2020

Dzień Czekolady

Czekolada na świecie znana dopiero jest od 200 lat. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Czekolada ma też bardzo dobry wpływ nasz nastrój :)

W wielu krajach na świecie zwyczajem wielkanocnym jest poszukiwanie czekoladowych jajek - akurat dzisiaj to dodatkowo uzasadnione :)

Dzień Chomika

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych

11 kwietnia 2020

Dzień Radia

Jest to nasze własne polskie święto. Upamiętnia ono uchwalenie w dniu 11 kwietnia 1923 dokumentu „Opinia zarządu Stowarzyszenia Radiotechników Polskich w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”. Dzięki temu trzy lata później powstało w naszym kraju radio. O radiu najlepiej jest słuchać, więc posłuchajcie Filipa i Leopolda, dla których radio to całe życie.

10 kwietnia 2020

Dzień Rodzeństwa

Myślę, że w obecnej sytuacji ten, kto ma rodzeństwo docenia je jeszcze bardziej,niż wcześniej, kiedy jeszcze nie musiał siedzieć przymusowo w domu. Z rodzeństwem można się bawić, można grać w gry, można puzzle razem układać, można... Zobaczcie, jakie przygody ma pewne bardzo znane rodzeństwo. A kto ma własne rodzeństwo dzisiaj powinien je szczególnie wyściskać :)

9 kwietnia 2020

Światowy Dzień Gołębia

Z okazji swojego święta gołębie postanowiły się same wypowiedzieć. Nie zabraniamy im. Kto pobawi się w tłumacza?

7 kwietnia 2020

Dzień Bobrów

6 kwietnia 2020

Dzień Niewidzialnej Pracy

Dziś dzień, w którym doceniamy tych, którzy za swoją pracę nie dostają pieniędzy. Na pewno są to różnego rodzaju wolontariusze, ale nie trzeba szukać aż tak daleko. Przyjrzyjcie się, kto najczęściej w domu odkurza? Kto robi pranie? Kto gotuje? Zmywa? Zadanie dla Was na dziś - pomóc w wykonaniu jakiejś domowej pracy. Ustalcie z rodzicami, co możecie zrobić, żeby ich trochę odciążyć?

6 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju

Ustanowiony został nie tak dawno, bo 7 lat temu, przez ONZ. Upamiętnia jednak wydarzenie, które miało miejsce w 1896 roku i było to otwarcie pierwszych letnich igrzysk olimpijskich w epoce nowożytnej w Atenach.

Wszyscy piłkarze (a na pewno Wiktor i Antek) to pewnie już wiedzą, ale może nie są tego świadomi Wasi rodzice - zobaczcie, ile rzeczy można zrobić z piłką, kiedy to nie ona się rusza, a Wy!

8️⃣ PIŁKARSKICH ĆWICZEŃ do wykonania w domu! ⚽️🏠 #zostanwdomu

Co robić, żeby nie stracić formy przez brak treningów? Rozwiązanie 💥➡️ 8 PIŁKARSKICH ĆWICZEŃ do wykonania w domu! ⚽️🏠 Do dzieła! #zostanwdomu

Posted by Piłka dla wszystkich on Wednesday, March 18, 2020

A co maja do powiedzenia o polskich olimpijczykach Filip Karocki Królik i Lew Leopold Grzywa?

5 kwietnia 2020

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa upamiętnia triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Święto to było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku (to jakieś 1700 lat!!!). W Polsce tradycja nakazuje, żeby do palmy dołożyć gałązki wierzbowe - najlepiej z baziami, ale w zależności od regionu palmy robi się też z bukszpanu, suszonych kwiatów, wstążek i kwiatów z krepiny. Te kolorowe przybyły do nas z Litwy. Najpiękniejsze palmy robi się w Karpatach Zachodnich, na Podhalu, Pogórzu, w ziemi sądeckiej i tarnowskiej, na Kurpiach. Te najbardziej dekoracyjne palmy potrafią mieć nawet kilka metrów wysokości.

Dzień Leśnika i Drzewiarza

Niedziela Palmowa to ruchome święto - obchodzi się je zawsze w niedzielę przed Wielkanocą. Natomiast 5 kwietnia zawsze obchodzony jest Dzień Leśnika i Drzewiarza i z tej okazji zapraszam Was na leśne bajki opowiadane przez leśniczkę z Puszczy Piskiej.

4 kwietnia 2020

Dzień Marchewki

Marchewkę i jej właściwości odżywcze ceniono już w starożytnych Chinach. Tam jednak lepiej znano jej białą odmianę. Pomarańczową marchewkę, jaką znamy dzisiaj, wyhodowali dopiero w XVII wieku (Kopernik jej jeszcze nie jadł) Holendrzy. Wiecie, że marchewkę można też spotkać w kolorze żółtym, czerwonym, a nawet fioletowym i czarnym. Najbardziej znana jest jednak oczywiście pomarańczowa. Marchewka jest źródłem wielu witamin (między innymi witaminy A), minerałów i przeciwutleniaczy. Ma dobroczynny wpływ na wzrok i serce, a niektórzy wierzą, że dzięki niej dłużej utrzymuje się opalenizna.

Surówka z marchewki znana jest na pewno wszystkim, wiele osób jada ją gotowaną z groszkiem, nie da się jej ominąć w prawie żadnej zupie... nawet ciasto robi się z marchewki!

I takie właśnie marchewkowe ciasto dostałam od Niny i Mateusza - bardzo dziękuję :) - Alicja.

Światowy Dzień Szczura

2 kwietnia 2020

Urodziny Hansa Christiana Andersena

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Odense w Danii.  Był synem szewca i praczki. Na zdjęciu możecie zobaczyć jego dom.

W świat baśni wprowadziła go babcia. Po śmierci taty wyjechał do Kopenhagi. Początkowo chciał zostać aktorem i kształcił się w szkole baletowej.
Podróżował po całej Europie i miał wielu przyjaciół.

Zmarł 4 sierpnia 1875 roku na terenie posiadłości wiejskiej Rolighed koło Kopenhagi.

Nieprzypadkowo Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci jest obchodzony właśnie 2 kwietnia.

O słynnym bajkopisarzu opowiedzą Wam też Lew Leopold Grzywa i Filip Karocki Królik.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Jaką książkę lubi Kryspin?

Książka polecana przez Ignasia

Ulubiona książka Filipa

Co poleca Staś?

Co najchętniej czyta Marysia?

Ulubiona książka Hani

Ulubiona książka Olafa

Zobaczcie, co poleca Kuba D?

Polecane przez Wiktora :)

Ulubiona książka Lidzi S.

Co lubi czytać Łucja M?

1 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Klauna

Prima Aprilis - dzień żartów i dowcipów - idealny dzień na święto klaunów, w końcu ich zadaniem też jest rozbawiać publiczność.

Nie jest to wcale takie proste, ale gdyby ktoś chciał podejść do sprawy profesjonalnie to zawsze może pójść do szkoły cyrkowej! Naprawdę istnieje taka szkoła i to całkiem blisko Warszawy - w Julinku. Zobaczcie, czego można się tam nauczyć. I absolutnie nie próbujcie takich akrobacji w domu - od tego jest szkoła! Cyrkowa :)

30 marca 2020

Światowy Dzień Muffinka

Dziś Dzień Muffinka - nasz kalendarz obfituje w dni kulinarne, ale musicie przyznać, że muffinek - babeczka to rzecz pyszna, a skoro jest okazja, żeby go zjeść, to dlaczego nie skorzystać? Może mama albo tata zgodzą się upiec? Warto wiedzieć, że muffinki pochodzą z Anglii i że były tam już znane w Średniowieczu, choć rycerze się pewnie nimi nie zajadali, bo w tamtych czasach była to przekąska dla ludzi ubogich, a rycerze raczej biedni nie byli. Dopiero później babeczki zawitały na stoły królów, a stamtąd już na cały świat.

PS

Te królicze uszy na zdjęciu to babeczki ze specjalnym pozdrowieniem dla Neli :)

ULUBIONE BABECZKI ALICJI

oraz RAFCIA, GRZESIA i TUSIA

Składniki (zgadnijcie którego składnika nie ma na zdjęciu?):

- 2 jajka

- pół szklanki cukru

- cukier waniliowy

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 10 łyżek mleka

- 10 łyżek oleju

- ok. 2 szklanek mąki

- m&m.... lub.....

Przygotowanie:

Do miski wbij jajka, wsyp cukier i cukier waniliowy i wymieszaj porządnie mikserem. Dodaj mleko i olej. Następnie proszek do pieczenia i mąkę. Mąkę wsypujemy po troszeczku i mieszamy. Uważamy, czy ciasto nie robi się za gęste (wtedy nie wsypujemy mąki do końca) albo, czy nie jest za rzadkie (wtedy możemy dodać mąki więcej).

To jest baza mufinkowa... potem możemy już dodać wszystko (no prawie, nie róbcie tego, co próbowała zrobić Alicja!): bakalie, m&m, nutellę (wtedy nakładamy do foremek troszkę ciasta, nutellę i resztę ciasta), konfiturę (podobnie jak z nutellą), kakao i... krople miętowe (nie pomylcie z żołądkowymi!), zapach pomarańczowy i skórka z pomarańczy... mnóstwo jest kombinacji... sami możecie wymyślać :)

Babeczki pieczemy w temperaturze 180oC około 25-30 minut.

MUFFINY OWSIANE od LENKI i EMILKI

 Składniki:

- 300 g płatków owsianych

- 300 g jogurtu greckiego (może być naturalny)

- 250 ml mleka

- 1 łyżeczka cynamonu

- 60 g syropu klonowego (może być miód, syrop z agawy)

- 2 jajka

- 1/2 łyżeczki soli

- 2 łyżeczki proszku do pieczenia

- 2 łyżeczki wanilii

- 2 dojrzałe banany

Do dekoracji: jabłka, borówki, żurawina, orzechy.

Sposób przygotowania:

Banany rozgnieść widelcem, następnie dodać jajka, syrop klonowy, wanilię, cynamon, proszek do pieczenia i sól. Dokładnie wymieszać. Jako kolejne składniki dodaj jogurt, płatki owsiane i mleko. Ponownie połączyć wszystkie składniki i przelać mieszankę do foremki na muffiny wyłożonej papilotkami. Ozdobić wg uznania. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC i piec 30 minut. 

Smacznego!

A takie babeczki z przepisu Alicji upiekł Antoś. Alicja skacze do góry z radości.

Pyszne muffinki Stasia M.

Muffinki Alicji w wykonaniu Julii.

A tu babeczki Tosi. Tosia jest z 6 klasy i debiutuje na naszej stronie - witamy:)  Babeczki są urodzinowe - zobaczcie jest nawet solenizantka!

MUFFINY Z MALINAMI od IGNASIA, FILIPA i ZUZI

12 muffinek
Przygotowanie: 40 minut

Składniki:
– 260 g mąki pszennej (jeśli robisz z mrożonymi malinami użyj 300 g) - tu można część mąki pszennej zwykłej zastąpić mąką pszenną pełnoziarnistą, u nas było 240g zwykłej pszennej i 60g mąki pełnoziarnistej
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 120 g cukru
– 250 ml mleka
– 120 ml oleju roślinnego
– 2 jajka
– 1 szklanka mrożonych lub świeżych malin

Przygotowanie:

  1. W dwóch miskach wymieszaj składniki – w jednej misce suche: mąka, proszek do pieczenia i cukier, w drugiej roztrzepane jaja, mleko i olej. Składniki mokre wlej do suchych i za pomocą szpachelki lub łyżki wymieszaj całość.
  2. Odłóż 12 malin na bok. Resztę malin wsyp do ciasta i bardzo delikatnie wymieszaj aby nie uszkodzić owoców. Jeśli używasz malin mrożonych nie rozmrażaj ich wcześniej.
  3. Do blachy na muffiny włóż papilotki. Do papilotek nakładaj ciasta aż zapełnisz wszystkie. Na wierch ułóż po jednej lub 2 maliny.
  4. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180oC na 25 minut. Po wyjęciu przestudź i możesz jeść :)

Takie kolorowe babeczki zrobiła Laura. Piękne!

BURACZANE MUFFINY Z CZEKOLADĄ od ŁUCJI M.

12 dużych muffinek, lub 36 małych.

Przygotowania: do 45 minut

Składniki mokre:
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego
- 3 łyżki ciepłej wody

- 1 szklanka mleka roślinnego
- 1 łyżka octu jabłkowego
- ¾ szklanki brązowego cukru
- ½ szklanki purée z buraka*
- ¼ szklanki oleju

Składniki suche:
- 1 ¼ szklanki mąki pszennej
- ½ szklanki kakao
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli

Polewa:
- ½ tabliczki gorzkiej czekolady / 50 g
- ½ szklanki mleka kokosowego
- szczypta kardamonu
- oraz: pestki granata

Przygotowanie:

  1. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. W szklance połączyć mielone siemię lniane z ciepłą wodą i odstawić na kilka minut.
  2. W międzyczasie w dużej misce odmierzyć pozostałe mokre składniki, na koniec dodać spęczniałe siemię lniane i wszystko dokładnie wymieszać przy pomocy ręcznego blendera lub miksera.
  3. W mniejszej misce wymieszać suche składniki, a następnie stopniowo dodawać je do mokrych cały czas mieszając łyżką. Kiedy wszystkie składniki będą już w misce jeszcze chwilę mieszać, aż do całkowitego połączenia składników i odstawić na bok.
  4. Foremkę na muffinki posmarować delikatnie olejem, następnie do każdego otworu przy pomocy łyżki przełożyć ciasto. Wsunąć do gorącego piekarnika i piec przez 12 – 15 minut w przypadku małych babeczek, lub 15 – 18 minut w przypadku większych.
  5. Kiedy babeczki się pieką w niedużym rondelku rozpuścić wszystkie składniki polewy mieszając trzepaczką. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia.
  6. Upieczone babeczki ostudzić, następnie wyjąć z foremki. Każdą delikatnie zanurzyć w ostudzonej polewie, a na koniec obsypać pestkami granatu.

Porady:

  • Żeby zrobić purée z buraka wystarczy upiec lub ugotować jednego buraka do miękkości, następnie zblendować go w blenderze.

Przepis pochodzi z www.jadlonomia.com

Takie piękne muffinki upiekła Gaja, a Adam pomagał :)

Urodziny Vincenta van Gogha

Vincent Willem van Gogh urodził się 30 marca 1853 roku. Zmarł 29 lipca 1890 roku. Miał wtedy 37 lat.

Był holenderskim malarzem. Zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a swe najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu 2 ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. 

Za życia niezbyt go doceniano. Sławę zyskał dopiero po śmierci. Dzisiaj jego dzieła rozpoznawane są na całym świecie.

Tak sam siebie namalował.

Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a swe najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu 2 ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych.

28 marca 2020

Dzień Żelków

Trudno ich nie lubić... małe, kolorowe, przezroczyste i jeszcze słodkie! Po kolejnym tygodniu ciężkiej pracy należy się nam wszystkim nagroda - może nią być również świętowanie Dnia Żelków. Najpierw zobaczcie, jak żelki powstają.

Pierwsze żelki powstały nieco ponad 100 lat temu (to niezbyt dawno, jeśli przypomnimy sobie, że 500 lat temu Kopernik "wstrzymał słońce, ruszył Ziemię", a ta ruszona przez Kopernika Ziemia ma już około 5 miliardów lat...). Na pomysł wpadli cukiernicy, którzy połączyli cukier z żywicą z akacji, po czym dodali owoce i różne substancje smakowe.

Pierwszy żelkowy miś powstał w 1922 roku - wymyślił go Niemiec Hans Riegel i nazwał "Tańczącym misiem". Dlaczego wymyślił akurat misia? Bo w tamtych czasach bardzo popularną rozrywką były tańczące na jarmarkach tresowane niedźwiedzie.

ZRÓBCIE EKSPERYMENT

Jeśli macie w domu żelki, zapraszam do przeprowadzenia doświadczenia. Oprócz żelków potrzebne też będą szklanki (lub inne niezbyt duże naczynka), woda, sól i ew. ocet (jeśli ktoś ma w domu). 

1. Do pierwszej szklanki wlewamy wodę

2. Do drugiej szklanki wlewamy wodę i mieszamy z nią sól (tyle ile się da rozpuścić).

3. Do trzeciej szklanki wlewamy ocet.

Podpisujemy zawartość szklanek, żeby nam się potem nie myliło... można nakleić kartki, można te kartkę podłożyć pod szklankę...

Teraz do każdej szklanki wkładamy żelka albo dwa (dobrze by było, aby były one takiego samego kształtu i w takim samym rozmiarze). Jednego żelka zostawiamy do porównań (proszę nie zjadać!). Zostawiamy to wszystko na 24 godziny, a po tym czasie sprawdzamy, co się stało. Porównujemy żelki ze szklanek z tym, którego nie zjedliśmy.

Możecie zrobić zdjęcia żelków i całego swojego eksperymentu. Możecie spisać wnioski. Jeśli przyślecie je do swojej wychowawczyni, zamieścimy je na stronie.

Doświadczenie w wykonaniu Antosia.

Tak eksperymentowała Natalka.

A tu doświadczenie przeprowadziła Wiki - zobaczcie co się stało z jej żelkami.

27 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Teatru

Specjalnie dla 2d, która dopiero co zakończyła tematy związane z teatrem, ale i dla pozostałych klas drugich, które te tematy omówiły nieco wcześniej, ale też mogą sobie przypomnieć... 

Międzynarodowy Dzień Teatru to stosunkowo młode święto, bo zostało ustanowione niecałe 60 lat temu na pamiątkę otwarcia w Paryżu Teatru Narodów. 

Zobaczcie, jak powstaje spektakl teatralny.

Możecie też posłuchać, co mają do powiedzenia o teatrze Filip i Leopold i to o niezwykłym teatrze, bo radiowym. Teatr, którego nie widać? Od czego jest wyobraźnia?

25 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Szpinaku

Wiadomo, dlaczego został ustanowiony - oczywiście po to, by zainteresować ludzi jego wspaniałymi właściwościami. Przez kilkadziesiąt lat uważano, że szpinak zawiera bardzo dużo żelaza, ale później okazało się, że to pomyłka w zapisie... Niemniej witamin w szpinaku jest mnóstwo, a i innych dobroczynnych minerałów nie brakuje.  Przed II Wojną Światową Amerykanie reklamowali szpinak, tak jak teraz reklamują Coca-Colę.

Jest nawet kreskówka o pewnym marynarz Popeye, któremu szpinak dodawał nadludzkiej siły. Obejrzyjcie w ramach relaksu. 

A może Wasze mamy albo tatusiowie mają jakiś sprawdzony przepis na szpinakowe danie? Jeśli mają ochotę się podzielić - zapraszamy.

Dzień Niedźwiedzia Grizzly

25 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Gofra

Najsłynniejsze na świecie gofry to gofry belgijskie. Drożdżowe z cukrem - pycha! Ale gofry znają też doskonale Francuzi, Szwedzi, Norwegowie i my oczywiście. Komu nie kojarzy się gofr z wakacjami? Bita śmietana, owoce - mniam!

Ciekawostki o gofrach:

  • Gofry w kształcie serc to gofry norweskie;
  • Największego gofra usmażył również Norweg – Rolf Moen;
  • Historia gofrów sięga średniowiecza, kiedy to tworzono płaskie placki, używając dwóch żeliwnych płatków;
  • Początkowo średniowieczne “gofry” wytwarzano jako hostie do celów sakralnych;
  • Dawniej na terenie dzisiejszej Francji gofry uznawano za przysmak wyłącznie dla elity;
  • Gofrownicę wynalazł Amerykanin Cornelius Swarthout;
  • Gofry są specjałem popularnym głównie w ciepłe dni, dlatego Międzynarodowy Dzień Gofra obchodzony jest na początku wiosny;
  • W krajach skandynawskich gofry są tak bardzo lubiane, że pojawiają się podczas każdego święta, pikniku oraz wszelkich innych wydarzeń;

Jeśli dziś uda Wam się w domu przygotować gofry i zrobicie im zdjęcie, to nie zapomnijcie go przysłać swojej pani - wszystkie smakołyki umieścimy na stronie. A może ktoś ma sprawdzony przepis na gofry i może się nim podzielić?

23 marca 2020

Dzień Windy

Myślę, że to święto ustanowił Jaś. Chociaż inne źródła podają, że wcale nie Jaś, tylko Amerykanie, a data upamiętnia wydarzenie z 23 marca 1857 roku – tego dnia w Nowym Jorku po raz pierwszy w historii uruchomiono windę pasażerską.

Winda z Grudziądza.

Winda z Rotundy Warszawskiej.

Winda ze Słupska.

Cóż... nawet jeśli to nie Jaś wymyślił święto windy, to on przygotował dla Was ciekawostki o tym "środku lokomocji", a nawet zagadki! Muszę Wam się przyznać, że dla mnie te zagadki były bardzo trudne, ale Jaś zna na nie odpowiedź :)

Ciekawostki o windach:

  • Pierwsze windy pojawiły się już w starożytnym Rzymie. W Koloseum winda była już
    około 50 roku n. e. Konstrukcja opierała się na zasadzie przeciwwagi. Dźwigi
    napędzane były napędzane siłą ludzkich mięśni.
  • Pierwszą prawdziwą windę stworzył Amerykanin Elisha Otis w 1857 roku. Kabina
    winda podnoszona była przez silnik parowy.
  • Twórcą zasilanej elektrycznie windy został jednak Werner von Siemens.
    Zaprojektował on elektryczną windę w 1880 roku.
  • Najstarsza winda w Polsce znajduje się w Grudziądzu. Zainstalowano ją w 1890 roku.
  • Najstarsza w Europie drewniana winda znajduje się w Słupsku, pochodzi z roku 1910.
  • Do niedawna w Polsce były popularne „osiedlówki” ZREMB
  • Hotel Marriott w Nowym Jorku posiada pierwszy system inteligentnych wind, które
    przydzielają pasażerów do odpowiednich kabin w zależności od tego na które piętro
    zamierzają się udać.
  • Obecnie windy instaluje się nawet w niskich budynkach. Stosuje się rozwiązania z
    napędem elektrycznym bądź hydraulicznym. Jeszcze do niedawna windy można było
    spotkać tylko w tych budynkach mieszkalnych, które miały co najmniej 5 pięter.
    Jednak obecnie windy instaluje się również w niższych budynkach (niekiedy nawet
    dwupiętrowych).

Zagadki:

  • Jakie windy są w metrze Kabaty?
  •  Jaka jest winda w muzeum Polin?

22 marca 2020

Światowy Dzień Wody

Ten dzień został ustanowiony już 27 lat temu. Ma nam przypominać o tym, jak ważna jest woda i jak wielkie zagrożenie niesie za sobą spadek jej zasobów. Czy wiecie, że w wielu krajach dostęp do czystej wody jest luksusem? Są takie kraje, gdzie dzieci zamiast chodzić codziennie do szkoły, chodzą codziennie do studni oddalonej o kilka albo kilkanaście kilometrów od domu.

Tylko 3% wody, która znajduje się na Ziemi, to woda słodka. Większość z niej to lodowce i śniegi na Antarktydzie. Reszta to rzeki, jeziora, wody podziemne... 97 % to słona woda w morzach i oceanach. 

Więcej ciekawostek na temat wody znajdziesz na stronie MPWiK z Wrocławia.

Wszystkich zapraszamy do obejrzenia filmu o obiegu wody w przyrodzie. Tych z Was, którzy myślą o konkursie "Świetlik"  (ale nie wyłącznie tych), zapraszamy do wykonania pierwszego konkursowego doświadczenia. Dziś dzień wody - to doświadczenie będzie ładnie pasowało. Oczywiście doświadczenie wykonują chętni i mający w domu odpowiednie materiały...

Międzynarodowy Dzień Foki

21 marca 2020

Światowy Dzień Lasu

O tym, że dziś jest Dzień Wiosny wiedzą pewnie wszyscy, oprócz tych, którzy wiedzą, że kalendarzowa wiosna rozpoczęła się wczoraj... profesjonaliści powiedzą, że są dwie szkoły i jedne podręczniki wymieniają datę 20 marca, a drugie o dzień późniejszą. O tym, że dziś jest Dzień Zespołu Downa i Dzień Poezji część z Was też mogła słyszeć, a o Dniu Wagarowicza na pewno słyszeli Wasi rodzice. Ale czy wiedzieliście, że dzisiaj jest Światowy Dzień Lasu?  Albo, że ten dzień jest obchodzony już od 30 lat?

Po tygodniu grzecznego siedzenia w domu pojechałam do lasu - w końcu dziś jego święto. Postanowiłam złożyć życzenia i pobrykać. Jestem w końcu kangurem! Ruchliwym kangurem! Ależ to była cudowna wycieczka!

Znalazłam w lesie szałas. Może tu zamieszkam z dala od ludzi?

Badam ziemię zrytą przez dziki.

Sprawdźcie swoje wiadomości o lesie: zagrajcie w milionerów przygotowanych przez Adama lub rozwiążcie krzyżówkę, którą zrobiła Łucja M.

20 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Wróbla

Dzień ten narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.

Poznajcie bohatera opowiadania Ewy Szelburg - Zarembiny - wróbelka Maciusia.

16 marca 2020

Dzień Pandy

Dziś Dzień Pandy - ten dzień musiały wspólnie ustanowić Nina i Lena - na pewno! A może ktoś go ustanowił specjalnie dla nich? W każdym razie panda to naprawdę urocze zwierzątko i jakie pomocne! Kto nie wierzy, niech zobaczy, jak pomaga sprzątać swojej opiekunce w ZOO.

A gdyby kogoś to jeszcze nie przekonało, to niech obejrzy pierwsze 100 dni z życia dwóch małych pand... Zobaczcie jak dwa małe kluseczki zamieniają się w puchate biało-czarne kulki.

Przeczytajcie też koniecznie ciekawostki o pandach, które przygotowały dla Was Lena i Emilka.

1. Dorosła panda mierzy 150 cm i waży 45 kg.

2. Panda potrafi wspinać się od 7 miesiąca życia.

3. Ciąża pandy trwa od 3 do 5 miesięcy.

4. Pandy:

  • rodzą się łyse;
  • to leniwe misie; mało chodzą, uwielbiają spać i jeść;
  • jedzą nawet 14 godzin dziennie i zjadają od 12 do 38 kg bambusa;
  • potrafią zrobić kupę która waży 28 kg;
  • bardzo lubią warzywa i owoce;
  • zazwyczaj rodzą bliźnięta;
  • mają 6 palców, ponieważ szósty służy im do trzymania bambusa;
  • uwielbiają lizać miedź i żelazo.

15 marca 2020

Dzień Piekarzy i Cukierników